Boyun Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir ?

Boyun ağrısı ve tutukluk, özel bir tedavi yapılmasa da birkaç gün ile birkaç hafta içinde daha iyi bir hale gelebilmektedir. Mümkün olduğunca rahat bir pozisyon sağlamak çoğunlukla yeterli olmaktadır. Uzun süreli ve şiddetli boyun ağrısında ise ilaç tedavileri, ilaç dışı tedaviler, cerrahi müdahaleler gerekebilir.

İlaç Tedavisi

Ağrılı dönemde, basit ağrı kesiciler, antiromatizmal ilaçlar ve kas gevşeticiler sıklıkla kullanılmaktadır.

İlaç Dışı Tedaviler

Sıcak uygulama ve masaj kasları gevşetip, ağrıyı rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Fizik tedavi ajanları (elektrik akımları, ısıtıcı ajanlar, traksiyon gibi) tedavide kullanılabilir. Boyunluk kullanılması da, boyun hareketlerini kısıtlayarak, eklem ve kasların dinlendirilmesine ve ağrının hafifletilmesine yardımcı olur. Ağrılı noktalara ağrı kesici enjeksiyonlar yumuşak doku kaynaklı ağrılarda (özellikle miyofasiyal ağrıda) etkili olabilir.

Egzersizler

Boyun için önerilen egzersizler tam hareket açıklığının korunmasını sağlar ve kasların gücünü artırır. Ağrı geçtikten sonra boyunda kalabilen tutukluluk şikayetinin tedavisinde çok yardımcı olmaktadır. Yüzmek, bisiklete binmek, yürümek gibi yumuşak boyun hareketlerini içeren spor faaliyetleri de yararlıdır. Ancak tenis gibi ani boyun hareketlerini içeren sporlar şikayetlerde bir alevlenmeye neden olabilir. Genel olarak ağrının izin verdiğinden daha fazla boyun hareket ettirilmemelidir.

Cerrahi Tedavi

Omurgada tümörü veya abse olması

İlerleyici kas gücü, his ve refleks kaybı olacak şekilde omuriliğe bası yapan boyun fıtığı olması

Tedaviye rağmen şikayetleri sürmesi

Omurga kırığı ve omurga kayması olması

Ciddi omurilik ve sinir basısı gibi sorunlarda cerrahi tedavi (ameliyat) gerekmektedir.